TEKRAR MERHABA!

UZUN BiR HASTALIK DÖNEMiNDEN SONRA (YENi YILIN GETiRiSi BU OLDU BANA) TEKRAR YAZABiLMEK ÇOK GÜZEL. BiR ARA ARTIK GERi GELEMEYECEGiMi DÜSÜNMEYE BASLAMISTIM.

BU DURUM, ÇEViRMENLERiN HASTALANDIKLARINDA NE OLDUGUNU DÜSÜNMEME YOL AÇTI. ÖNCELiKLE SERBEST ÇALISAN ÇEViRMENLER POTANSiYEL ÇEViRiLERi KAÇIRIYORLAR, DAHA KÖTÜSÜ MÜSTERiLERiNi KAYBETME TEHLiKESiNi YASIYORLAR. BU SORUNUN BiR BASKA YANI iSE HASTALIK DÖNEMiNDE, YALNIZCA BU iSLE GEÇiNEN iNSANLARIN NASIL GEÇiNECEGi, NASIL TEDAVi OLACAGI, MASRAFLRINI NASIL ÖDEYECEGiDiR. TÜRKiYE’DE ÖDENEN ÜCRETLERiN GÜLÜNÇ OLMASI NEDENiYLE YALNIZCA BU iSTEN ELDE EDiLEN GELiRLE YASAYAN iNSANLARIN SAYISI ÇOK AZ OLSA DA (BU DURUMDA OLAN, BENiM TANIDGIM TEK KiSi ANKARA’DAKi GÖZLÜKLÜ BiR SiSKO 🙂 BiRÇOK MESLEKTASIM iÇiN BU KONU ÇOK BÜYÜK BiR SIKINTI. SERBEST ÇALISAN ÇEViRMENLERiN ÇOGU GiBi KENDi S?GORTA PRiMiNiZi KENDiNiZ ÖDEDiGiNiZDE BELKi BiR DERECE BiR GÜVENCENiZ OLABiLiR AMA UZUN SÜRELi BiR HASTALIK NEDENiYLE ÇALISAMAYACAK DURUMA GELiRSENiZ, BU DA PEK iSiNiZE YARAMAYACAKTIR.

PEKi ÇÖZÜM NEDiR? NEREDEYSE HER ÇEViRMENiN ÇALISMA SEKLi, SARTLARI FARKLI OLDUGU iÇiN HERKESE UYGUN SiHiRLi BiR FORMÜL YOK ELBETTE. ANCAK BAsLANGIÇ iÇiN BU iSiN BiR MESLEK OLDUGUNU KABULLENMEK (Ki AYRI BiR YAZININ KONUSUDUR), BiR MESLEK ÖRGÜTÜ OLUSTURMAK, ÇEViRMENLERi BiR MESLEK GRUBU OLARAK DEVLETE VE HUKUKA TANITMAK GEREKiYOR. ÇEViRi BÜROLARININ ÇEViRMENLERiN HAKLARINI SAVUNACAGINI, HERHANGi BiR GÜVENCE SAGLAYACAGINI DÜSÜNMEK YANLISTIR. iSTANBUL’DA BiR DÖNEM BAZI BÜROLARIN KURMAYA ÇALISTIGI TÜRDEN SÖZDE ÇEViRMEN ÖRGÜTLERiNiN DE ÇEViRMENLER AÇISINDAN HiÇBiR YARARI OLAMAZ. BU, iSVEREN SENDiKALARININ iSÇiLERiN HAKLARINI SAVUNMASINI BEKLEMEK GiBi GÜLÜNÇ BiR SEYDiR.

AVRUPA’DAKi UYGULAMAYA BAKARSAK, HEM MÜSTERiYE, HEM DEVLETE KARSI YALNIZCA ÇEViRMENiN SORUMLU OLDUGUNU, ÇEViRi BÜROSU DENEN SEYiN HUKUK KARSISINDA HiÇBiR ANLAMI VE STATÜSÜ OLMADIGINI GÖRÜRÜZ. TÜRKiYE’DE DE HUKUKEN DURUM EN AZINDAN NOTERLER VE RESMi KURUMLAR KAR?ISINDA BÖYLEDiR. ÇEViRi BÜROLARI  YALNIZCA KiSiSEL iLiSKiLERi NEDENiYLE NOTER iLE ÇEViRMEN ARASINDA ARACILIK YAPABiLMEKTEDiR. ÖRNEGiN NOTERiN ÇEViRi TASDiKLERi iÇiN MÜSTERiLERDEN TAHSiL ETTiGi SAYFA BASINA YAKLASIK 20 TL ÇEViRi ÜCRETiNi NEDEN ÇEViRi BÜROLARININ ALDIGINI, NEDEN ÇOGU ÇEViRMENiN BU ÜCRETTEN HABERi BiLE OLMADIGINI DÜSÜNMEK GEREKiYOR.

BU VE BENZERi KONULAR ÇOK UZUN ZAMAN VE YER GEREKTiRDiGi iÇiN DAHA SONRAKi YAZILARIMDA TEKRAR ELE ALACAGIM. FAKAT ÖZET OLARAK ÇEViRMENLERiN BiR MESLEK KURULUSU OLMADIGI SÜRECE, ZATEN YAPISI NEDENiYLE KARMASIK BiR MESLEK OLAN ÇEViRMENLiK ALANINDA HiÇBiR ZAMAN BiR DÜZELME OLAMAYACAGI VE BIZIM YASADIGIMIZ ZORLUKLARIN VE SORULARIN GELECEK NESiLLERE AYNEN AKTARILACAGI AÇIKTIR.

Send this to a friend